Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2016

Πρώτη νίκη στο Champions League για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Ουσάκ Σπορτίφ με σκορ 59-52 στο "Παλατάκι" και πήρε την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της νεοσύστατης διοργάνωσης της FIBA.Ο Δικέφαλος παρότι
πραγματοποίησε κακή εμφάνιση (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο), με 27 λάθη και 35 άστοχα σουτ, είχε 13 ριμπάουντ παραπάνω από την τουρκική ομάδα και κατάφερε στο τελευταίο πεντάλεπτο να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και να κερδίσει χάρη στη θέληση και το καθαρό μυαλό των παικτών του.

Οι "ασπρόμαυροι" μετά το σπουδαίο διπλό στο ντέρμπι με τον Άρη έδειξαν στο φινάλε του ματς ότι βελτιώνεται η ψυχολογία και η αυτοπεποόθησή τους. Παρόλο που είχαν κακή απόδοση στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και κυνηγούσαν το σκορ, στα κρίσιμα τελευταία λεπτά πήραν το προβάδισμα και το διαχειρίστηκαν σωστά για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.
Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ο Μπράιντ με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Χρυσικόπουλος με 12, ενώ ο Κλάντον μάζεψε 14 ριμπάουντ.
Τα δεκάλεπτα: 8-16, 23-25, 38-40, 59-52
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 12 (6ρ.), Κόνιαρης, Τσόχλας 9, Τέιλορ, Μιλιένοβιτς 8, Γλυνιαδάκης 4, Σάιμπερτ 3, Μπράιαντ 21 (8/8β., 6/14σ., 5ασ.), Πέινερς 2, Κλάντον (14ρ.).
Ουσάκ: Καβακλίογλου, Τζαντάν 2, Φρεϊμάνις 5 (7ρ., 6λ.), Λάιονς 11, Σουνμέζ, Ντεμιρέλ 11 (6λ.), Καΐρις 4, ΜακΚίσικ 11 (7κλ.), Μονρό 8 (7ρ.).