Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2017

Europa League: «Τουρκοφάγος» ο Ολυμπιακός, κέρδισε 3-0 μέσα στη Τουρκία

Φωτογραφία: EUROKINISSIΜε εμφάνιση ανάλογη του ονόματος του, ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 την Τουρκία την Οσμανλίσπορ και προκρίθηκε στους «16» του Europa League.Τα χρυσά γκολ για τους Πειραιώτες που... καθάρισαν την πρόκριση στο β' ημίχρονο
(μετά το 0-0 του πρώτου ματς) πέτυχαν ο Ανσαριφάρντ στο 47' και  στο 86' και ο Ελιονούσι στο 70'.
Στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης στην έδρα των Τούρκων ο Ανσαριφάρντ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σεμπά και κεφαλιά- πάσα του Μποτία έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, ενώ 23 λεπτά μετά ο Ανδρούτσος έδωσε ασίστ «πάρτο - βάλτο» στον Νορβηγό εξτρέμ του Ολυμπιακού, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 0-2 για τους Πειραιώτες. Ο Καρίμ τελικά έγραψε το... τελικό σκορ στο 86' από ριμπάουντ μετά από απόκρουση από σουτ του Σεμπά.
Eτσι, ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά μετά το 2011/12 περνά στους «16» του Europa League.