Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017

Ασταμάτητος ο Άρης! "Απέδρασε" από το Παγκρήτιο με μεγάλη ανατροπή

Αυτός ο Άρης είναι φτιαγμένος για επιστροφή στη Super League! Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο από τον Εργοτέλη, πέτυχε την μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο 45λεπτο και "δραπέτευσε" από το Παγκρήτιο με ένα σπουδαίο διπλό με
3-2 διατηρώντας το απόλυτο νικών στις πρώτες 4 αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Οι "κιτρινόμαυροι", που σήμερα αγωνίστηκαν με τις λευκές εμφανίσεις τους, απολαμβάνουν πλέον τη μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα, καθώς είναι η μόνη ομάδα που έχει κάνει το "4 στα 4". Παράλληλα, με την εμφάνισή τους στο β΄ μέρος και την απόλυτη ανατροπή που κατάφεραν να πετύχουν, έστειλαν το μήνυμα πως φέτος αποτελούν το μεγάλο φαβορί για την άνοδο. Απέδειξαν στο γήπεδο ότι διαθέτουν την ποιότητα και τα ψυχικά αποθέματα για να πάρουν τους τρεις βαθμούς ακόμη και σε ένα ματς που "στράβωσε" από το ξεκίνημα.
Συναρπαστικός ο αγώνας, μεγάλη ανατροπή του Άρη
Η αναμέτρηση άρχισε με τον χειρότερο τρόπο για τον Άρη και με τον ιδανικότερο για τον Εργοτέλη, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 14΄ με κοντινή κεφαλιά του Κάιπερς και διπλασίασε τα τέρματά του στο 23ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Σταματάκου έπειτα από απόκρουση του Καντιμοίρη. Στο 29΄ ο Κάσσος σούταρε ψηλά και άστοχα σε τετ α τετ σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία και το ημίχρονο έληξε με σκορ 2-0, με τον Άρη να πληρώνει τα αμυντικά κενά και την αδράνεια στην ανασταλτική λειτουργία του σε δύο φάσεις.
Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα ήταν τελείως διαφορετική. Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πολύ δυνατά και αποφασιστικά για να γυρίσουν το παιχνίδι, χάνοντας από νωρίς δύο ευκαιρίες με τον Διαμαντόπουλο. Στο 53΄ ο Ντούνης με κοντινό πλασέ μείωσε σε 2-1, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του. Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και είχε δύο νέες μεγάλες ευκαιρίες με Πλατέλλα και Διαμαντόπουλο στο 58΄ και στο 59΄. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απειλήσουν πια με αντεπιθέσεις στους ανοιχτούς χώρους που άφηνε η ομάδα του Δημήτρη Σπανού, με τον Εντιαγέ να βγαίνει σε τετ α τετ με τον Καντιμοίρη στο 66΄, αλλά τον Δεληζήση να προλαβαίνει να τον κόψει με τάκλιν πριν "εκτελέσεις". Στο 72ο λεπτό ο Πλατέλλας ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής σωστά σφύριξε πέναλτι. Ο Διαμαντόπουλος εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε σε 2-2.
Ο Άρης όμως δεν έδειχνε να συμβιβάζεται με τον βαθμό της ισοπαλίας και κυνηγούσε την απόλυτη ανατροπή. Και τελικά κατάφερε να την πετύχει στο 88΄, με γκολ του Πλατέλλα, σε μία φάση στην οποία συνεργάστηκαν οι τρεις μεγάλοι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης. Ο Διαμαντόπουλος πέρασε κάθετη πάσα στον Ντούνη που βγήκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα ολομόναχος και με ψυχραιμία έδωσε ασίστ-έτοιμο γκολ στον επερχόμενο Πλατέλλα δίπλα του, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία δίνοντας το προβάδισμα με 3-2 στην ομάδα του λίγο πριν το φινάλε. Βέβαια, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ του Ντούνη στην κάθετη πάσα του Διαμαντόπουλου και όπως φάνηκε από το ριπλέι της φάσης, είχαν δίκιο, καθώς ο Έλληνας επιθετικός ήταν εκτεθειμένος για λίγα εκατοστά. Το γκολ όμως μέτρησε και ο Άρης πήρε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς, με τους λιγοστούς φιλάθλους του που βρέθηκαν στην Κρήτη να πανηγυρίζουν μαζί με τους ποδοσφαιριστές.
Οι συνθέσεις:
Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης (66’ Πάτας), Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Βογιατζής, Μπούζας (82’ Αγγελόπουλος), Μπουτσάκης (65’ Εντιαγέ), Έφορντ, Κάιπερς, Σταματάκος
Άρης (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν (78’ Νίκιτς), Ιντζόγλου, Πλατέλλας, Κάσσος (46’ Ντούνης), Πασάς (83’ Καπνίδης), ΔιαμαντόπουλοςΟι ενδεκάδε